
Film, který byl několikrát oceněn jako nejlepší komedie všech dob (např. magazín Total Film a britský kanál 4 a 5) ve své době vyvolal nemalé protesty v křesťanských kruzích. Ačkoliv postava Ježíše Krista nebyla ve filmu nikdy přímo zesměšněna (Ježíš se objeví asi jenom dvakrát), zdá se, že i tak málo jako špatné zaslechnutí spasitelových slov v zadní části davu nebo scéna ve které dav věří, že cokoliv Brian udělá je znamení a následují ho jako jejich pastýře, stačí k tomu, aby byl film zakázán. To samozřejmě nebyl jediný důvod. Největší pohoršení vyvolala asi (brilantní) závěrečná scéna, ve které odsouzenci na kříži neztrácejí radost ze života a dávají se do zpěvu "Always Look on the Bright Side of Life". Zakázán byl v některých městech v UK, osm let se nesměl promítat v Irsku. Rok bylo jeho promítání zakázáno i v Norsku (ve Švédsku byl poté anoncován jako "film natolik vtipný, že ho v Norsku zakázali"). V Jersey nebyl v kinech k vidění až do roku 2001 (přestože v televizi byl do té doby uveden již několikrát).

Snímek se nevyhýbá ani politické satiře. Podle komentáře na DVD je početnost skupin, jež se ve filmu tváří, že bojují proti římské nadvládě, zatímco ve skutečnosti se více přou mezi sebou, satirou na rozdrobenost málo vlivných levicových stran v Británii během sedmdesátých let.
Život Briana je tak trochu povinná četba, protože jeho shlédnutí je nejen zárukou dobře stráveného času, ale zároveň vám pomůže pochopit nesmírné množství odkazů na něj, které se za ta léta stihla ve filmovém a televizním světě nahromadit.