Smrt On-Line

Gregory Hoblit, americký rutinér, přichází s další klasickou kriminálkou. Dokáže agentka FBI Jennifer March rozřešit tajemnou záhadu adresy Killwithme.com?

Představte si morbidní situaci. Počítačový šílenec vás přepadne na ulici, unese a zavře do vězení. Před vás postaví videokameru, propojí ji se svojí webovou stránkou a váš život závisí jen na tom, kolik anonymních lidí se k vám připojí. Když počet návštěv překročí určitou hranici, do místnosti vnikne plyn a zabije vás. A to všechno před zraky milionů lidí, kteří čumějí na monitor a jsou zvědaví, jestli tam ten neznámý člověk zahučí nebo jestli je to jen takový fór. V krimithrilleru Smrt On-line ten člověk zahučí a to nejednou. Trojice začínajících scénáristů tuto internetovou módu shrnula do téměř dvouhodinového scénáře a je jen na vás a agentce FBI Jennifer March, aby zastavila neznámého šílence dřív, než na stránce www.killwithme.com zavraždí ranec lidských duší.

Neznámého šílence... On bohužel zdejší šílenec neznámý není. Je to takový malý záporáček bez charismatu, kterého scénář odhalí hned na začátku a je bohužel docela sympaťák. Proč bohužel? Protože Jennifer March, hlavní hrdinka, je kráva. To je asi dost obhroublé vyjadřování, myslíte si možná, ale každý to nejspíš někdy u žen v hlavní roli thrilleru zažil. Když se dobře rozjetá atmosféra policejního vyšetřování zničehonic přesekne a Jennifer odchází domů za svojí dcerkou, je všechno ještě v pořádku. Malá již několik let nemá otce a naše hrdinka je tedy svobodná matka. Bohužel pro film má děcko za pár dní narozeniny a tak společně s hledáním internetového vraha Jennifer zajišťuje velkou narozeninovou párty, ze které stejně nakonec musí se slzami v očích odejít, protože jí zrovna volají z práce. Zamysleli jste se někdy, jak to, že vrahové vždycky útočí, když jsou policajti na oslavách svých dětí? Tady je prostě toho „svobodnomatkovského“ patosu příliš a navíc je stejný jako vždycky.

Když už tedy opustíme balónkové oslavy, hemží se to všude IP adresami, blokováním přístupů a nekonečným honěním vraha-začátečníka, kterému jeho vychytralost nevěříte ani chvilku. Různé počítačové zkratky a přiblblé hacky po čtvrté Smrtonosné pasti osobně už tolik nevnímám, ale pokud si na reálnost filmových situací potrpíte, zde se vám nedostane žádné útěchy. Mladý intelektuál klikne a už je u Jennifer v počítači. Mladý intelektuál si změní hlas a oblbne agenta FBI. Mladý intelektuál se početné skupince FBI směje do očí. Tato skupinka se chová neobvykle hloupě a nechává prostor záporákově řádění. Zkrátka scénář nefunguje snad ani jedinou vteřinu a jediný člověk, který hasí, co se dá, je sám režisér – Gregory Hoblit.

Tomu se v Čechách velmi daří. Všechny jeho filmy, kromě Anděla Smrti s Denzelem Washingtonem, prošly zdejšími kinosály. Prvotní strach, jeho filmovou prvotinu, považuji dodnes za možná nejlepší kriminální thriller, co jsem kdy viděl. Jeho poslední zářez, Okamžik zlomu, na tom byl s hodnocenou Smrtí On-Line dost podobně. Jenomže mohl alespoň stavět na jiskření mezi policajtem (Ryan Gosling) a odsouzeným (Anthony Hopkins). Ve Smrti On-Line není nikdo, mezi kým by to mělo jiskřit. I tak ale Hoblit zachraňuje, co se dá a jeho svižná režie dělá film alespoň částečně snesitelným. Velmi efektně vypadají i scény, ve kterých jsou řádně rozpadající se mrtvoly. Ta poslední je opravdu vypečená. Bohužel ale Hoblitova režie nestojí za to, abyste za film utratili ty nelidské peníze v českých multikinech. Mám pocit, že počkat si pár měsíců na DVD bude nakonec mnohem příjemnější.

Diane Lane toho v hlavní roli moc nezmůže. Ale i tak jsem dlouho neviděl takto mdlý a unavený výkon. Když vystřelila nebo dělala jakýkoliv jiný akčnější chvat, nevěřil jsem jí ani jednu její nasranou vrásku v obličeji. Ostatní herci mě příliš nezaujali. Joseph Cross v roli záporáka těží jen ze svých vyšinutých očí a ohrnutého rtu. Hoblit se snažil, ale zpracovával příliš slabý scénář. Jeho největší slabinou je hlavně chladný odstup mezi postavami a vámi, takže je vám nakonec úplně ukradené, jak rádoby srdcervoucí příběh dopadne. Všichni vlastně tento film v podstatě znáte. Průměrná detektivka s průměrným příběhem, která nefunguje ani jako psychologické drama a ani jako cokoliv jiného. Škoda, Hoblite. S lepším scénářem by si na to pořád ještě měl. Vezmi Gerea, Nortona a natoč Prvotní strach po patnácti letech... Jinak se zahrabeš do vod silného podprůměru.

Daniel Krásný
Hodnocení:

Diskuse k článku

Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
Diskuse k článku zatím neobsahuje žádný příspěvek.

Filmy

Smrt On-Line

(Untraceable)

Režie: Gregory Hoblit

Další články v kategorii