BLOG: Sbohem, Maxi!

Na trailer filmového Maxe Paynea se snesla vlna kladné kritiky. Úžasné záběry, výborná stylizace a Wahlberg zvládající svojí roli. Ach jo.

Maxe Payna, coby počítačovou postavu, uznávám. Příběh od Remedy považuji za jeden z nejlepších, jaké kdy počítačová hra nabídla (ať už jde o jedničku nebo o dvojku) a k filmu jsem tedy od začátku přistupoval s jistým odstupem. Přeci jen příběh ve hře a příběh ve filmu je věcí odlišnou. Zatímco hra o Maxovi měla úžasnou hratelnost s dnes již zprofanovaným bullet-timem a příběh, leč neobyčejně kvalitní, byl tak trochu v pozadí, film musí sázet na příběh zcela primárně. Od počátku se mi nelíbilo ani obsazení Marka Wahlberga (přiťáplý hiphoper MarcyMark) do role vytáhlého elegána Maxe a jméno režiséra Johna Moora, jehož akce ve filmech se mi nikdy příliš nelíbíla. Jenomže na svět přišel první trailer (nebo spíše teaser, jak chcete) a ze všech stran slyším samá slova chvály. Zvláštní, věřte mi, že já se na trailer dnes dívám asi popáté a stále nemohu najít něco, proč bych měl na jeho záda věšet absolutoria a volat, jak se detektiv Max Payne vlastně už potřetí vrátí mezi nás.

Z celého traileru na mě sálá velká otázka, používaná v poslední době hodně často – What the Fuck? Nevím, jak ostatní, ale já Wahlberga (i když proti němu nic nemám a v Ostřelovači se mi dokonce velmi líbil) nevidím jako Maxe Payna. Jasně, natupírujte mu vlasy, oblečte ho do černého kabátu, ale charisma Maxe prostě Wahlberg nemá. Je na něj příliš malý (metr sedmdesáttři), jeho rysy nejsou ani trochu ostré a prostě, i když se viditelně snaží, působí na mě stejně nepatřičně, jako Olyphant v roli Hitmana. Kdo ovšem ždímá svůj potenciální pedál až na podlahu je režisér John Moore. Cítí šanci, to je při pohledu na jeho filmografii jasné. Jenomže Max Payne v jeho podání vypadá tak trochu více jako sci-fi, než jako relativně normální detektivka s akčními prvky. Vlastně jsem si při sledování traileru vzpomněl na Constantine, pár let starý film s Keenu Reevesem, na motivy fantasy komiksu. A takového já Maxe nechci. Chci ho mít depresivního, akčního, ale přesto tak nějak lidského. Ne akční koláž, ve které by klidně mohl hrát Jason Statham v havajské košili.

Abych ale nehanil, v traileru se mě vyloženě zalíbil jeden záběr, ve kterém Wahlberg prchá explodující kanceláří a na konci udělá Maxův klasický skok kupředu. WTF jsem naopak udělal, když jsem uviděl Sucreho z Prison Breaku (Amaury Nolasco) jak nahý někde na mole křičí jako blázen. Stejně tak jsem se zarazil u záběru, kdy Wahlberg zpomaleně skáče dozadu a přitom střílí za sebe. Tohle přece Max Payne neumí, není to žádný artista :). Jak asi vidíte, já se na Maxe netěším. Neručím sice za to, že se na něj nepůjdu podívat do kina, ale Moore s Wahlbergem mě v něm můžou jedině překvapit. A ono je to možná nakonec dobře.

Daniel Krásný: www.lichtenberg.bloguje.cz

Související články

[Trailery]
[Trailery]

Diskuse k článku

Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
Diskuse k článku zatím neobsahuje žádný příspěvek.

Filmy

Max Payne

(Max Payne)

Režie: John Moore

Další články v kategorii