Beowulf

Do kin se vřítil další snímek z dílny Roberta Zemeckise, který se snaží opět posunout hranice filmových kouzel o stupínek výš. Daří se mu to, a nebo jde o další zbytečný pokus o "nic"?

Tak a je to tu! Po tříleté odmlce, které předcházel chabý, ale dalo by se říct, že revoluční technologií natočený Polární expres, přichází Zemeckis opět s podobným snímkem - Beowulf.

Film vychází z bájné anglosaské legendy o mladém hrdinovi jménem Beowulf, který se svou čtrnáctičlennou posádkou připlouvá do Dánska, aby vysvobodil krále Hróthgára od jeho noční můry, lidožravé nestvůry přezdívané Grendel, ale posléze zjišťuje, že nic není tak jednoduché jak se zdá a za své činy ponese následky až do svého skonu. Dál se rozepisovat raději nebudu, abych moc nespoileroval, ale pokud očekáváte nějakou dětinskou a ořezanou verzi, ve které chybí zásadní pasáže, podobně jak tomu bývá u mnoha jiných filmů podle knih, budete překvapeni!

Nejen, že se Zemeckis drží předlohy zuby nehty, ale nebojí se ukázat krev, roztrhaná těla, detailně zohaveného Grendela, z jehož vzhledu a nářků vám poběží mráz po zádech nebo nahé animované herce (bohužel ne v celé své kráse, což v případě Beowulfa zamrzí dámské publikum a pánům zůstane hlava stát nad démonickou Angelinou Jolie - ale co očekáváte od režiséra Forresta Gumpa, že? :)). K tomu všemu se navíc musí ještě příčíst řádka peprných dialogů. Perličkou na konec je naprosto geniálně natočená bojová scéna s drakem, která by i samotná stála za návštěvu kina. Pokud máte možnost zajít si do IMAXu, neváhejte. Poprvé ve svém životě uvidíte plnohodnotný celovečerák kompletně ve 3D a ještě s perfektním zvukem. Za to lehce přidražené vstupné to vážně stojí!

Technologie, která tohle všechno umižnila, už je známá nějaký ten pátek. Performance capture je vážně fajn věc, ale ještě stále ne tak dokonalá, jak by se mohlo zdát. Emoce, pohyby a okolní prostředí stále občas působí dost umělohmotně. Těch momentů je sice málo, ale i tak dokáží narušit vaše "wow" z jinak dokonale renderovaných obličejů, které vypadají vážně opravdově a v IMAXu dokonce i hmatatelně. Uvidíme, jak dopadnou za pár let podobné snímky. K dokonalosti toho však chybí poměrně dost.

U hereckých výkonů je komentář o to těžší, že se zde dá všechno poupravit, nebo jakkoliv zamaskovat. Obsazení se mi rozhodně zamlouvalo a nemám k němu výhrady. Hudební složku je těžké hodnotit - ústřednímu motivu jsem přišel na chuť a hned jsem si ho musel sehnat, protože je správně heroický. Jinak si ale, až na závěrečnou písničku v titulcích, nevybavuji skladbu, která by potěšila mé sluchové ústrojí tak, abych ihned letěl pro soundtrack.

Moje hodnocení značně vychází z 3D verze, takže tím je samozřejmě krapet zaujatější než by tomu bylo u verze pro kina. Beowulf je přesně ten typ filmu určený pro IMAX a jako takový plní účel plnohodnotné zábavy s únosnou stopáží, kdy na koukání se na hodinky není čas ani chuť. Film se mi líbil pro svůj sympatický námět a režii, i když to šlo přirozeně udělat i bez animace. Konečně je tu legenda, která uspokojí snad širší obecenstvo než jen Sparťany **04

Hodnocení:

Související články

[Trailery]

Diskuse k článku

Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
Diskuse k článku zatím neobsahuje žádný příspěvek.

Filmy

Beowulf

(Beowulf)

Režie: Robert Zemeckis

Další články v kategorii