Živí mrtví: Počátek konce – první řada úspěšně za námi

Spin-off zasazený do světa nemrtvých si před časem odbyl první řadu. Rodinné drama na pozadí zombie apokalypsy podržely sympatické postavy, objevilo se samozřejmě dost nemrtvých i pár gore scén. Celkově však nepřinesl mladší brácha Živých mrtvých nic zásadního.

Zajímalo vás, jak vypadal svět, který ovládly oživlé mrtvoly, předtím, než Rick rozprášil Hershelovu farmu, vyčistil věznici, zničil Woodbury, prohrál věznici, zlikvidoval Terminus a přinesl zkázu do Alexandrie? Všichni si žili skvěle a trápily je jen malichernosti. Vlastně by nebylo moc zábavné sledovat středostavovskou multikulturní rodinu, vyrovnávající se s problémy dospívajících dětí, dokud se svět nehroutil a jejich tupou všednost nezačali (doslova) nahlodávat mrtví sousedé. Přesto se Počátek konce rychle překlenuly přes fází nevinného oťukávání a ukázalo se, jak strašně rychle jeden z neoblíbenějších zombie post-apo fikčních světů povstal.

Rychlá expozice hlavních postav byla následována nabalením "vedlejšáků", čili těch, kteří byli v závěru první řady nekompromisně posláni na smrt. Nicméně úbytky vyvážilo nabalení dalších postaviček, kteří rozmanitou sestavu ještě více zpestřily. Počátek konce má na rozdíl od Živých mrtvých skvěle neschopné postavy, pro které není kosení mrtváků automatické, jako pro bývalého šerifa a holku vyzbrojenou dvěma katanami – učitelský pár Madison a Travis se zabijáky nemrtvých teprve stávají, stejnou strojenou nevinnost vykazují i jejich děti (až na feťáka Nicka), které na svůj první zombie-mord čekají. Výjimkou v sestavě amatérů je Daniel Salazar, kadeřník, který má tak trochu zkušenosti se stahováním lidí z kůže a je schopen zcela bezostyšně dovést hordu nemrtvých až k nemocnici, kde "vězní" jeho ženu.

Znalost Živých mrtvých je pro Počátek konce zásadní – díky tomu se děj nemusí nořit do zbytečných vysvětlování a postavy se rychle a automaticky sžívají s funkčními mechanismy jejich světa, aniž by to znalé diváky nudilo. Postavy rychle a bez vyptávání přijímají fakt, že všichni se po smrti promění bez ohledu na příčinu úmrtí, kousnutí = infekce, tedy rychlá smrt a rychlá proměna, zneškodnit mozek pořádnou ránou je jediná spolehlivá metoda, jak nemrtvé zastavit.

První série končí emotivním vyrovnáním se s pořádky nového světa – apokalypsy. Před postavami se rýsuje nejasná budoucnost a do další série napochodují v úctyhodném počtu, který bude nepochybně zredukován při první příležitosti.

Po rekordně silném startu přišlo sice  mírné ochlazení ze strany diváků, přesto je Počátek konce obrovským úspěchem (zcela plánovaným a očekávaným), takže druhá řada přijde v příštím roce a skalní fanoušci už dychtivě vyhlížejí slibovaný crossover s Živými mrtvými…

Související články

Diskuse k článku

Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
Diskuse k článku zatím neobsahuje žádný příspěvek.